2022-04-14
Komentarzy: 0
Kategoria: Nowości Rynkowe
Program Mój Prąd 4.0 wystartował!

Długo oczekiwany program Mój prąd 4.0 wreszcie wystartował. Ta odsłona programu różni się jednak znacząco od poprzednich. Po raz pierwszy o dotację będziemy mogli wnioskować nawet jeśli korzystaliśmy wcześniej z dofinansowania. Mój prąd 4.0 został też rozszerzony o dodatkowe urządzenia wspomagające autokonsumpcję prądu. Dzięki temu zatrzymujemy większą część prądu, który wyprodukowała nasza instalacja fotowoltaiczna.

Zyskamy więc dodatkowe pieniądze nie tylko na samą instalację fotowoltaiczną. Oszczędności które mamy zatrzymując część prądu na miejscu bez przesyłania dalej jest dodatkowo nagrodzona. Wystarczy, że zdecydujemy się na rozszerzenie inwestycji o bank energii, bank ciepła i chłodu, a także urządzenia typu inteligentny system zarządzania energią, a otrzymamy dodatkowe pieniądze.

W dalszej części artykułu dowiemy się na jakie dokładnie kwoty możemy liczyć, jakie warunki spełnić i gdzie oraz kto może złożyć wniosek.


Kto może wnioskować o dotację?

Program Mój prąd 4.0 w nowej odsłonie adresowany jest dla nas tylko jeśli mamy umowę na netbilling. Osoby, które zakładały instalację fotowoltaiczną na starych zasadach mogą otrzymać dofinansowanie tylko jeśli zdecydują się zmienić rozliczenie na netbilling. Jest to spore zaskoczenie zwłaszcza dla tych, którzy robili wszystko, żeby instalacja fotowoltaiczna była podłączona jeszcze na starych zasadach.

Ciekawostką w stosunku do poprzednich wersji jest fakt, że nawet jeśli skorzystaliśmy już z wcześniejszych odsłon programu możemy odebrać kolejne pieniądze po spełnieniu warunków. Dotację otrzymamy zakupując do istniejącej instalacji bank energii, magazyn ciepła i chłodu czy inwestując w urządzenie jakim jest inteligentny system zarządzania energią. Przy czy wystarczy tylko jedna z wymienionych inwestycji, oczywiście pod warunkiem, że mamy już własny prąd.

Wniosek można składać dla inwestycji poniesionych po 01 lutego 2020roku, oczywiście przechodząc na netbilling.


Na jakie kwoty możemy liczyć?

W zależności od zakresu inwestycji, dotacja dla jednego klienta może wynieść nawet 20500zł. Oczywiście maksymalna kwota dotacji dotyczy sytuacji w której zdecydujemy się na kompleksową inwestycję. Dotacje rozpisane są na poszczególne produkty, nie mogą przekroczyć 50% wartości produktu i wyglądają następująco.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy od 2kWp do 10kWp bez dodatków wsparta jest obecnie kwotą 4 tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie inwestycji i zakup dodatkowych urządzeń zyskujemy tysiąc złotych. W takim przypadku dotacja do fotowoltaiki zamiast 4 tysięcy złotych wyniesie 5 tysięcy złotych.

Osoby, które zdecydują się na rozbudowę posiadanej instalacji o dodatkowe urządzenia wspierające autokonsumcję, mogą liczyć na dotację 2 tysięcy złotych. W tym przypadku wystarczy zakup jednego z dotowanych urządzeń.

Magazyn energii dotowany jest kwotą do 7500 złotych pod warunkiem, że ma pojemność co najmniej 2kWh. Na magazyn ciepła i chłodu możemy uzyskać zwrot w kwocie maksymalnie 5000 złotych, a za system zarządzania energią do 3000 złotych.


Jak uzyskać dofinansowanie?

Program Mój prąd w kolejnej odsłonie przewiduje jak poprzednio tylko elektroniczne przyjmowanie wniosków. Zatem osoby, które nie potrafią same przejść przez ta procedurę mogą skorzystać z pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być każda osoba, która zgodzi się złożyć wniosek w naszym imieniu. Niezbędne jednak będzie wypełnienie pełnomocnictwa, zrobienie zdjęcia lub skanu po wypełnieniu i wstawienie pliku jako załącznik. Wzór wymaganego pełnomocnictwa do programu mój prąd do pobrania tutaj -> WNIOSEK. Wystarczy, że pobierzemy, wydrukujemy i wypełnimy.


Program Mój prąd, a wnioskowanie.

W celu złożenia wniosku musimy przejść na stronę https://gwd.nfosigw.gov.pl. Jeśli składamy wniosek po raz kolejny logujemy się do swojego konta. W przypadku kiedy jest to nasz pierwszy wniosek, na stronie wybieramy opcję załóż konto. Po założeniu konta dostaniemy na maila link aktywacyjny, który potwierdza, że wpisaliśmy prawidłowy adres. Po aktywacji konta możemy przystąpić do złożenia wniosku.

Logujemy się na nasze konto, a po zalogowaniu wybieramy opcję nowy wniosek. Wyskakuje nam lista do wyboru, na której zaznaczamy opcję ze środków krajowych. Po zaznaczeniu podanej opcji przeniesie nas na stronę na której wybieramy dziedzinę "ochrona klimatu i atmosfery", a w opcji program zaznaczamy "Mój prąd". Po wybraniu wszystkich danych klikamy w przycisk zapisz i przejdź do edycji.

Kolejne kroki polegają na uzupełnieniu wszystkich danych wnioskodawcy oraz informacji na temat inwestycji. Podajemy zakres i koszt poszczególnych przedsięwzięć. W kolejnej zakładce mamy podane wysokości dofinansowań. Dalej mamy oświadczenia, które musimy zaznaczyć klikając przy każdym w celu odznaczenia, że zgadzamy się i na końcu podpisujemy umowę, również poprzez zaznaczenie w odpowiednim miejscu. Ostatnim etapem jest wgranie wszystkich załączników. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, musimy tu również wgrać plik z pełnomocnictwem, o którym była mowa powyżej.

Uwaga! Przed złożeniem wniosku musimy sprawdzić czy wszystko wypełniliśmy prawidłowo i czy dodaliśmy wszystkie załączniki. Po złożeniu wniosku nie ma już możliwości edycji, dopiero ewentualna weryfikacja da nam możliwość uzupełnienia braków.


Po uzupełnieniu wszystkich danych klikamy w przycisk zapisz i waliduj. W zależności od ilości wniosków jakie napływają do urzędu potwierdzenie przyjęcia wniosku może potrwać od kilku godzin do kilku dni. Kolejnym etapem jest zmiana wniosku z przyjętego na zatwierdzony i tutaj czeka nas kolejne oczekiwanie nawet do kilku miesięcy. W momencie kiedy wniosek zostanie rozpatrywany otrzymujemy od razu informację na maila, a w razie jakiś braków, mamy kilka dni na ich uzupełnienie. Wypłata następuje najpóźniej w ciągu miesiąca od rozpatrzenia wniosku.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowościach i wydarzeniach z rynku oze zapraszamy na naszego bloga

Zapraszamy tez do zapoznania się z artykułem o magazynach energii - kliknij w pasek poniżej.


Magazyn energii w pigułce

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.