2022-01-13
Komentarzy: 3
Kategoria: Nowości Rynkowe
Prognoza rekordowych sprzedaży Pomp Ciepła w 2022 roku!

Sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku

 

Od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większe zainteresowanie pompami ciepła, w ubiegłym roku sprzedano około 100 tyś pomp ciepła łącznie z powietrznymi pompami ciepła. Zdaniem ekspertów liczba zastosowanych pomp ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania budynków zamontowanych w 2022 roku będzie wyższa nawet o 40%. Ważną kwestią jest przyśpieszenie dostaw i produkcji podzespołów pomp ciepła. Celem jest podwojenie udziału pomp ciepła.

Wiele osób jednak nie widzi ogromnego potencjału jakim jest rynek pomp ciepła i bardzo ostrożnie podchodzi do tematu prognozowania sprzedaży tego typu urządzeń grzewczych. Pompa ciepła to jednak urządzenie, które z coraz większym sukcesem wypiera tradycyjne kotły grzewcze w kwestii ogrzewania budynków. 

Co takiego przemawia za pompą ciepła?

Oszczędność wynikająca z zastosowania pomp ciepła.

Otóż podstawowym czynnikiem, który przekonuje coraz większą grupę ludzi do zastanowienia się nad tą inwestycja jest ekonomia. Tak wiem, zaraz usłyszę, że to najdroższe urządzenie. Jest to jednak tylko chwilowa pobieżna kalkulacja, rynek pomp ciepła typu powietrze/woda jest bardzo rozległy. Każdy to zdecydował się na inwestycję w pompę ciepła, liczył nie tylko wydatek, ale przez wszystkim koszty eksploatacji, a na tym tle pompa wypada już zupełnie inaczej. Jak to możliwe? Otóż jest to jedyne urządzenie, które ma do 450% sprawności.

Jakim cudem?

To nie cud tylko technika, która pozwala na pozyskiwanie energii z otoczenia. Dzięki temu z 1kW energii elektrycznej przy połączeniu z energią odnawialną z powietrza możemy uzyskać nawet 4,5kW. Wydajność to jeden z elementów, a co jeszcze może mieć wpływ na wzrost zainteresowania tymi urządzeniami na rynku urządzeń grzewczych w Polsce.

 
Duże zainteresowanie ogrzewaniem za pomocą pomp ciepła.

W ostatnim czasie znaczący wpływ na zainteresowanie się pompami ciepła miały ogromne podwyżki energii elektrycznej i gazu. Zapewne nie ma już osoby, która nie zastanawiałaby się jakie będą ceny za jakiś czas. Już dziś szokujący skok cen gazu doprowadził do sytuacji w której wiele osób zaczęło wymieniać stosunkowo nowe piece na pompy ciepła. W momencie kiedy musimy zmierzyć się z rosnącymi kosztami, często większy wydatek początkowy może okazać się najrozsądniejsza opcją.

Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych metod grzewczych, elektryczne źródło ciepła nie wymaga dostępu do komina. Dlaczego to istotne? Ponieważ na przeglądy kominiarskie corocznie również musimy mieć dodatkowe pieniądze.

Czy rozwiązanie oparte na energii elektrycznej jest opłacalne?

To pytanie wielu inwestorów, którzy widząc rosnące ceny obawiają się kosztów. I tu jest ciekawa opcja. Przy połączeniu pompy ciepła z własną energią wyprodukowaną z paneli, mamy praktycznie pasywny dom, w którym jedynie za wodę i ewentualne opłaty dystrybucyjne za energię pobierana w czasie kiedy nasza instalacja nie pracuje np w nocy.

Oszczędność wynikająca z zastosowania pomp ciepła sięga nawet 30% a w przypadku nowych budynków z instalacjami ogrzewania płaszczyznowego. Ponadto niektóre pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Proces wykorzystywany przez niektóre pompy ciepła do ogrzewania można odwrócić, dzięki czemu stają się one klimatyzatorami.

 Pompy ciepła a ekologia.

Jakie jeszcze aspekty przemawiają za tym ekologicznym rozwiązaniem? Otóż pompa ciepła nie wytwarza żadnych spalin, zatem przyczyniamy się również do poprawy jakości naszego powietrza. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o tym, ze jakość powietrza w Polsce przekracza wszelkie normy. Może warto więc zadbać o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. 

Pompy ciepła działają najbardziej efektywnie, gdy utrzymują stałą temperaturę. Można jednak kontrolować, które części domu są ogrzewane, stosując system strefowy z inteligentnym sterowaniem. Pozwala to na większą kontrolę nad ogrzewaniem domu za pomocą tabletu lub smartfona. Niektóre pompy ciepła są wyposażone w systemy sterowania kompensacją pogodową, które wspomagają źródło ciepła i pomagają mu pracować w optymalny sposób, co może również pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 Bezpieczeństwo po montażu pomp ciepła typu powietrze / woda.

Dodatkowym i w sumie dla wielu osób najważniejszym kryterium będzie bezpieczeństwo. Jest to pojęcie bardzo szerokie ale pompa wpisuje się w każde z nich. Pierwsze to bezpieczeństwo to dosłowne. Nie wytwarzamy spalin ani ognia, więc znika nam ryzyko zaczadzenia czy pożarowe. Stabilizujemy bezpieczeństwo ekonomiczne. W przypadku połączenia inwestycji z fotowoltaiką niwelujemy ryzyko gwałtownego wzrostu cen opału. ostatnie miesiące pokazały nam, ze żaden opał nie ma stabilnej ceny.

A może pompa ciepła jest tania?

Ciekawe pytanie prawda?

Czy pompa może być tania? Rynek pokazuje, ze ceny niektórych pomp ciepła mogą być podobne do kosztów instalacji ogrzewania gazowego. Jak to możliwe? Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła jaką chcemy zakupić. Początkowo popularne były pompy gruntowe. Maja nieco lepszą wydajność niż pompy powietrze woda. Niemniej koszty początkowe, takie jak badanie geologiczne, odwierty oraz cena samego urządzenia sprawiały, że były one dostępne dla ograniczonego grona inwestorów. Często tradycyjne systemy grzewcze są nieefektywne i źle sterowane. Systemy pomp ciepła, które są prawidłowo zaprojektowane, dobrze zainstalowane i dobrze eksploatowane, pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie ze względu na większą efektywność energetyczną.

Efektywność pomp ciepła

Efektywność pompy ciepła mierzy się współczynnikiem wydajności (COP). Współczynnik COP to stosunek ilości wyprodukowanego ciepła do jednostki energii elektrycznej zużytej podczas pompowania ciepła. Wartość COP równa 3 oznacza, że na każdą 1 kWh energii elektrycznej zużytej do zasilania pompy przypada 3 kWh ciepła. Kwota oszczędności z zastosowania pomp ciepła zależy od rodzaju paliwa używanego obecnie do ogrzewania domu, przy czym większe oszczędności można uzyskać w przypadku bezpośredniego ogrzewania elektrycznego, LPG, oleju opałowego, a następnie gazu. Koszty związane z używaniem gazu obecnie rosną i prawdopodobnie będą znacznie wyższe w przyszłości, w miarę przechodzenia na odnawialne źródła energii.

Obecnie rynek został zdominowany przez pompy ciepła powietrze woda, które są sporo tańsze, a co za tym idzie czas zwrotu jest krótszy, jednocześnie przez to są dostępne praktycznie dla każdego. Skupimy się więc na analizie właśnie tego rodzaju pomp.

W przypadku nowej inwestycji warto przeanalizować wszystkie koszty ogrzewania pompami ciepła, a nie tylko cenę urządzenia. Decydując się na podłączenie gazu, musimy opłacić dokumentację i przyłącze. Do wydatków początkowych musimy zaliczyć też pociągnięcie rur i zdecydować się na komin. Inwestując w pompy ciepła, odpada nam dodatkowa dokumentacja i koszty. Zakup pieca na np. groszek czy olej opałowy, to z kolei konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na paliwo i konieczność pilnowania uzupełnienia paliwa.

A jakie są programy wsparcia tego rozwiązania?

W ostatnim czasie państwo dosyć mocno wspiera wszelkie rozwiązania, wpływające na poprawę jakości powietrza. Do takich przedsięwzięć należy niewątpliwie inwestycja w pompę ciepła. Z tego względu jest kilka możliwości uzyskania dodatkowych środków. W zależności od etapu na jakim jesteśmy, kiedy zdecydujemy się na tą inwestycję, mamy kilka rozwiązań.

Do tej pory mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony państwa tylko w przypadku wymiany pieca. Obecnie zauważono też potrzebę dofinansowań nowych budynków, aby jak najwięcej osób już na etapie budowy podejmowało decyzję o inwestycji w ekologię.

Tak więc do znanych programu Czyste Powietrze, wielu lokalnych oraz ulgi termomodernizacyjnej dojdzie nam kolejny program Moje Ciepło. W ramach nowego programu, będziemy mogli uzyskać zwrot części kwoty wydanej na zakup pompy ciepła. Dofinansowanie ma objąć niektóre inwestycje zakończone przed ogłoszeniem programu.

Jak to finalnie wygląda?

Biorąc po uwagę wszystkie zmienne, zarówno zwrot części wydatku, wydajność urządzeń, obniżenie kosztów eksploatacji, możemy śmiało zauważyć, że ten rynek dopiero się zaczyna. W połączeniu z fotowoltaiką zyskujemy bezpieczny i pasywny dom. Kolejne lata przyniosą nam zdecydowane przyspieszenie rozwoju tego typu inwestycji.

Dotacja Na Pompę Ciepła Dla Nowego Budownictwa!
image
Krzysztof MANAGER
Sprzedaż pomp ciepła w Polsce ostatnio bardzo się rozpędza. Oprócz tego że takie rozwiązanie daje Nam niezależność energetyczną to dodatkowo można odebrać dotacje Czyste powietrze w kwocie nawet do 37 000 zł co znacznie skraca zwrot z takiej inwestycji. Wkrótce ruszają kolejne dotacje np: Moje ciepło gdzie będziemy mogli skorzystać z dofinansowania do nowo powstałych budynków.
W przypadku zestawu pompa ciepła + fotowoltaika stajemy się całkowicie niezależni od stałe rosnących rachunków za energię elektryczną oraz opału który również ciągle drożeje.

Jednorazowa inwestycja w odnawialne źródła energii daje Nam darmowy prąd i darmowe ogrzewanie dzięki czemu nie musimy się już martwić tymi podwyzkami. Dla mnie rewelacja.
image
Jolanta MANAGER
Pompy ciepła to tak naprawdę przyszłość.
Praktycznie każdy kto przymierza się do budowy własnego domu, bierze pod uwagę przede wszystkim ogrzewanie elektryczne, wykluczając przy tym tzw. kopciuchy.
Mijają już czasy gdzie standardem u każdej polskiej rodziny był piec na węgiel i drewno.
Polacy mają wsparcie finansowe z programu „Czyste powietrze” do 37 tys zł, dlatego warto korzystać póki jeszcze jest!
image
Jowita DORADCA
Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze dla wszystkich tych, którzy chcą iść z postępem technicznym i cywilizacyjnym.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.