2022-01-08
Komentarzy: 4
Kategoria: Nowości Rynkowe
Prąd i gaz drożeje. Czy możemy coś z tym zrobić?

Czy droższy prąd i gaz kogoś dziwi?

Zapewne znajdą się osoby, które nie wierzyły, że prąd i gaz czyli podstawowe źródła energii mogą wzrosnąć tak drastycznie. Jednak zdecydowana większość osób znających temat mówiła już o tym od pewnego czasu. Dlaczego więc tak wiele osób podchodziło do tych wiadomości z przymrużeniem oka? Otóż wina leży w naszych przyzwyczajeniach z historii. Państwo opiekuńcze zawsze pilnowało, żeby końcowy odbiorca prywatny nie odczuwał zbytnio kosztów prądu czy ogrzewania. Te czasy jednak minęły i musimy przygotować się na wolny rynek również w tym zakresie.

Co nas więc czeka?

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził podwyżki zarówno prądu jak i gazu. Jak zaznaczono w komunikacie cena składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to cena dystrybucji, a drugi to cena produktu. Podczas gdy podwyżka dystrybucji nie jest bardzo bolesna, bo średnio 9% za dystrybucję prądu i 3,6% za dystrybucję gazu, o tyle cena samych surowców już szokuje. Cena samego prądu rośnie średnio o 37%, a gazu nawet o 83%. Oczywiście rachunki zawierają jeszcze opłaty stałe, więc realne podwyżki to średnio ok 24% za prąd (oczywiście w zależności od operatora) oraz między 40-54% za gaz w zależności od ilość gazu zużywanego w domu. URE zaznacza przy tym, że podwyżki prądu ze względu na wielkość są rozłożone na 3 lata. Zatem musimy przygotować się na następne spore podwyżki w 2023 jak i 2024 roku. 

Dlaczego prąd i gaz drożeje?

Głównym czynnikiem odpowiadającym za podwyżki jest wzrost cen energii i gazu w całej Europie. Dodatkowo w przypadku prądu znacząco rośnie opłata za prawa do emisji dwutlenku węgla czyli CO2. Co w przypadku naszego kraju za szybko się nie zmieni, ponieważ jak na razie 80% produkcji prądu odbywa się przy użyciu węgla. Z tego względu nasze państwo w ostatnich latach w różny sposób wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii. Jakie to formy wsparcia? O tym możesz dowiedzieć się z osobnego artykułu na naszym blogu.

Czy możemy uchronić się przed podwyżkami?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Z jednej strony ogólnie nie mamy większego wpływu. Z drugiej im większy udział w produkcji prądu będą miały odnawialne źródła energii, tym niższe będziemy płacić opłaty za dystrybucję praw do emisji dwutlenku węgla. Zatem każda inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła, banki energii czy auta elektryczne globalnie wpływa nieznacznie na te opłaty. Zgodnie z zasadą ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Dlatego każda inwestycja ma znaczenie. 

Zapewne jest wiele osób które, chciałyby korzystać z dobrodziejstw własnego prądu, ale na ten moment mieszkając w budynkach zbiorczych nie mają takiej opcji. Możemy w takim przypadku zainwestować w wymianę auta na elektryczne co też wpłynie na środowisko. Przy okazji możemy odebrać dofinansowanie z programu Mój elektryk, o którym dowiemy się z innego artykułu o elektromobilności. Dla zwolenników własnego prądu, a nie posiadających domu jest jednak światełko w tunelu. Już wkrótce ma być wprowadzenie pojęcia prosumenta wirtualnego, który nieco zmieni możliwości korzystania z własnego prądu w budynkach zbiorowych. 

A jak inwestycja w OZE wpływa na domowe rachunki?

Wiemy już, że każda instalacja produkująca prąd z odnawialnych źródeł jak i ekologiczne ogrzewanie na prąd mogą przyczynić się do zmniejszenia globalnych opłat i cen za energię, a czy cos jeszcze? Oczywiście, że tak. Podstawowym zyskiem, który bierze pod uwagę każdy inwestor to oczywiście zwrot z zainwestowanych pieniędzy. I tu pojawia się wielu pesymistów, którzy twierdzą, że czas zwrotu jest zbyt długi. Jednak na spotkaniu z taka osobą okazuje się, że ludzie ci nie brali pod uwagę zmian opłat i nie odliczali pieniędzy, które zwraca państwo. 

Jak więc to policzyć? Już samo odliczenie kwot z dofinansowań daje nam inny obraz zwrotu, ale zmiana punktu widzenia następuje zwykle w innym momencie. Otóż największe zdziwienie następuje w chwili kiedy uświadomimy sobie, że po inwestycji, nie będą nas już interesowały podwyżki prądu czy ogrzewania. Wiem zaraz usłyszę, że to bzdura. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego dopasowania wielkości instalacji oczywiście jeśli są odpowiednie możliwości. A co to znaczy. Oznacza to tylko tyle, że czasem możemy chcieć ale, nie zawsze musi nam się wszystko zmieścić. Wówczas robimy wszystko na miarę możliwości.

Czy warto inwestować na kredyt?

O ile inwestycja własnych środków jest dla większości zrozumiała, o tyle kredytowanie wzbudza wiele wątpliwości. Wiele osób obawia się oprocentowania i zmian w wysokości raty. To oczywiście zrozumiałe. Jednak kredyty na inwestycje ekologiczne są udzielane na preferencyjnych warunkach, dzięki czemu możemy je zrównać z obecnymi rachunkami bez obaw o wzrosty o 20 czy 40 procent. Więcej o preferowanych warunkach i częściowych umorzeniach z dotacji dowiemy się z osobnego artykułu.

Ile zatem możemy zyskać?

Odpowiedź na to pytanie to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego najlepiej ustala się to na spotkaniu, gdzie można ocenić wszystkie za i przeciw. Żaden prawdziwy doradca techniczny nie będzie przedstawiał ofert bez zapoznania się z dokładnymi parametrami budynku i okolicy. Pewne rzeczy jesteśmy jednak w stanie powiedzieć od razu. 

Co zyskujemy? Przede wszystkim, inwestując we własny prąd, nawet tylko częściowo, jeśli nie ma możliwości na większą instalację i tak obniżamy rachunki. Mając odpowiednią ilość miejsca, możemy sobie pozwolić na większą instalację, którą zasilimy również ogrzewanie wody i domu. 

Rosnące ceny gazu (w niektórych rejonach Polski przekraczające nawet 170%) oraz innych paliw skłaniają coraz bardziej inwestorów do zmiany źródła ogrzewania na elektryczne takie jak pompa ciepła. Wybór ten, to podwójny zysk dla osób ogrzewających do tej pory budynki w konwencjonalny sposób. Z jednej strony, mogą zyskać darmowe ogrzewanie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, z drugiej zyskują bezobsługowe i ekologiczne rozwiązanie. Biorąc pod uwagę dofinansowania to kolejny temat warty przemyślenia.

Dlaczego warto przejść z gazu na prąd?

Podwyżki dotyczą zarówno prądu jak i gazu. Dlaczego więc warto zastanowić się nad zmianą źródła ogrzewania? Cały czas obserwujemy podwyżki źródeł energii. Kiedyś gaz był zdecydowanie tańszą opcją do gotowania czy nawet ogrzania domu. Obecnie technologia pozwoliła na zrównanie kosztów eksploatacji obu mediów. 

Co zatem przemawia za zmianą? Podstawowy czynnik to bezpieczeństwo. I to te zarówno dosłowne jak i w przenośni. Gaz jest substancja wybuchową, a zatem mniej bezpieczną. Zdecydowanie jednak w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i finansowe. Dlaczego finansowe? Gaz jako wyczerpujące się źródło, z roku na rok będzie drożał. Już w tym roku podwyżki gazu są zdecydowanie wyższe niż prądu. W przypadku prądu mamy pewność, że pozyskamy go nie tylko jak do tej pory z węgla ale i z przyszłościowych, odnawialnych czyli niewyczerpalnych źródeł takich jak woda, wiatr czy słońce. Zatem nawet nie decydując się na produkcję własnego prądu, mamy pewność stałej dostawy surowca. Dodatkowym argumentem przemawiającym za elektrycznym domem jest brak koniecznych corocznych przeglądów instalacji czy kominów, które są niezbędne przy instalacji gazowej.. Tak wiem, nie każdy tego pilnuje i ponosi coroczne koszty, ale są one wymagane prawem. Jeśli więc ich nie ponosimy, ryzykujemy własnym bezpieczeństwem.

Czy teraz już wiesz co możemy zrobić, żeby w przyszłości podwyżki nie robiły na nas takiego wrażenia?

KREDYT NA WYMIANĘ PIECA I OCIEPLENIE DOMU?
Wierzyliśmy lub nie, że prąd i gaz zdrożeje, lecz realia są widoczne na rachunkach. Dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem jest inwestycja w Odnawialne Źródła Energii. Dzięki temu mamy bezpieczeństwo energetyczne i finansowe które obejmuje prąd jak i ogrzewanie a są to znaczne koszty które ciągle rosną i będą rosnąć ze względu na uwolnienie cen.
image
Patryk MANAGER
Ten artykuł polecam przeczytać każdemu, kto korzysta z ogrzewania gazowego, albo jest na etapie wyboru źródła ciepła do swojego domu. Obecnie najkorzystniejszym wyborem po bliższym zapoznaniu się z realiami jest pompa ciepła plus fotowoltaika. Można śmiało stwierdzić, że to w największym stopniu daje niezależność energetyczną. Wydaje się dużo większą inwestycją niż np. pelet czy może nawet gaz, ale jak spojrzymy na to co będzie działo się przez następne lata, to czy na pewno? W przypadku wymiany "kopciuchów" i skorzystania z czystego powietrza nawet sama inwestycja jest stosunkowo tania, a przy nowym budownictwie za jakiś czas ma wystartować program "moje ciepło". Aż strach pomyśleć w jakim tempie tego typu rozwiązania będą zyskiwały coraz większą popularność.
image
Jolanta MANAGER
Ceny prądu i gazu coraz bardziej szybują w górę a to dopiero początek.
Dobrze, że są na rozwiązania takie jak złożenie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła.
Daję Nam bezpieczeństwo finansowe, co w tych czasach przy samej inflacji na poziomie 8%, jest bardzo cenne.
image
Przemysław MANAGER
Podwyżki o których od dawna się mówiło stały się faktem. Musimy szukać rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Instalacja fotowoltaiczna przy wsparciu z programu Mój Prąd da nam zabezpieczenie przed rosnącymi cenami prądu. Wiele osób skorzysta także z programu Czyste powietrze i zdecyduje się zapewne na pompę ciepła wraz z modułami fotowoltaicznymi, aby ograniczyć rachunki do minimum na kolejne lata. I cieszyć się z niezależności energetycznej.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.