Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało informację, że czwarta odsłona programu "Mój prąd 4.0" oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ruszy w I kwartale 2022 r. natomiast planowany budżet wyniesie około 1 mld zł. 

Poprzednia edycja programu Mój Prąd 3.0 z 2021 roku obejmowała dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków wynosi ok. 2,5 GW. Jednak ze względu na zmianę ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii i przekształceniu systemu opustów na nowy system net-billing zakres programu "Mój prąd" zostanie rozszerzony. Celem programu Mój Prąd ma być m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Jak zwykle środki będą wypłacone po zakończeniu inwestycji i są zwolnione z podatku PIT. Złożyć wniosek będzie można jeszcze w pierwszym kwartale 2022r.
​„Dotychczasowy model opustów doprowadził do błędnego przekonania, że system elektroenergetyczny jest powszechnie dostępnym magazynem energii. Tymczasem rozwijając OZE nie możemy zapomnieć o przepustowości sieci elektroenergetycznych. – Konieczne jest opracowanie rozwiązań, które przełożą się na wzrost elastyczności systemu elektroenergetycznego i zwiększenie możliwości przyłączenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE​.” – mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2021.

Innymi słowy, aby odciążyć system elektroenergetyczny i umożliwić dalsze korzystanie z mikroinstalacji fotowoltaicznych niezbędne będą magazyny energii, dzięki którym inwestor "sam" będzie magazynował nadwyżki prądu. Jak doskonale wiemy energii elektrycznej będziemy wymagali z roku na rok coraz więcej na własne potrzeby, więc celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej. Odchodzimy od tradycyjnego ogrzewania domu (węgiel, pellet, gaz) na rzecz niskoemisyjnego. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które są zasilane prądem. Równie wysoką popularność zyskują samochody elektryczne, które do "zatankowania" potrzebują ładowarki samochodowej, która również jest zasilana prądem - pisaliśmy o tym w artykule Z czego wynika popularność samochodów elektrycznych? Moda, ekologia czy oszczędności?

Już na tych dwóch przykładach widać, że czeka nas rewolucja energetyczna, która wpłynie pozytywnie na środowisko sieci elektroenergetycznej. A po wejściu do nowego systemu rozliczeń prosumentów mają oni sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci.

Co w takim razie będzie wspierał program Mój prąd 2022 ?

              magazyny energii (urządzenia magazynujące wyprodukowaną energię)

              systemy zarządzania energią w gospodarstwie domowym

              magazyny ciepła lub chłodu

              punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych)

Znamy już kwotę dofinansowania samej instalacji, będzie to nadal 3000 zł. Wiemy też, że premiowany będzie zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10kW na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej. Wysokość dotacji tej kwoty wciąż jest nieznana, lecz będzie zależna od skali inwestycji a beneficjenci będą mieli obowiązek korzystania z instalacji przez co najmniej 5 lat, licząc od daty wypłaty świadczenia.

Dla kogo jest dedykowany program?

Program będzie dedykowany dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. O dofinansowanie dodatkowych elementów tj. ładowarek samochodów elektrycznych, magazynów energii,  systemów zarządzania energią ubiegać się również mogą beneficjenci poprzednich edycji programów „Mój prąd” oraz Czyste powietrze"

Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie produktów OZE. Zachętą są już dostępne wyższe dotacje. Gdy zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych z pompą ciepłat to zamiast 3 tyś. z programu "Mój prąd" otrzymamy 5 tyś. z programu "Czyste powietrze" plus dodatkowe ulgi. O szczegółach dowiemy się z artykułu Kredyt na wymianę pieca

Co nas czeka?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska 1 kwietnia 2022 roku ma przestać obowiązywać opustowy system rozliczania prosumentów. 
Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp za każdy 1 kW oddany do sieci (traktowanej jako wirtualny magazyn energii) odbierają 0,8 kW. Instalacje powyżej 10 kWp do 50 kWp za każdy 1kW oddany do sieci odbierają 0,7kW.
Ministerstwo zapowiadało ponadto, że inwestorzy, którzy staną się prosumentami do końca marca 2022 roku, pozostaną w systemie opustów jeszcze przez 15 lat. 
Po zmianie przepisów właściciele instalacji otrzymają możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej. A Ci inwestorzy, którzy będą posiadać bank energii będę mogli dokupić brakującą energię w taryfie nocnej co znacząco obniży koszty zakupu. Jak dokładnie będzie działał nowy system Net-billing, będziemy dokładnie informować przyszłych inwestorów. Jedno jest pewne, fotowoltaika wciąż będzie nam potrzebna, będzie korzystną inwestycją i dobrą alternatywą do zbliżających się podwyżek cen prądu.


Właścicielu fotowoltaiki i pompy ciepła Odbierz DODATEK OSŁONOWY!
image
Anna MANAGER
Nowa odsłona programu Mój prąd to obecnie bardzo ciekawy temat, poszerzenie o banki energii czy ładowarki samochodowe, będzie z pewnością dodatkową zachętą do inwestycji we własny prąd jaki daje fotowoltaika. Artykuł przedstawia warunki ale i konieczności zmian. Polecam każdemu kto interesuje się tym tematem.
image
Jolanta MANAGER
Niebawem rusza 4 edycja programu „mój prąd” i tym razem będzie on powiększony o dotacje na banki energii i ładowarki do aut elektrycznych.
Myślę, że jest ona bardzo atrakcyjna-zwłaszcza, że coraz więcej osób planuje w niedalekiej przyszłości zakup takiego produktu.
Odnawialne Źródła Energii coraz bardziej są bogatsze o inne zasoby, dlatego warto już dziś zacząć iść w tym kierunku i zacząć przed wszystkim od montażu instalacji fotowoltaicznej.
image
Karolina DORADCA
Zakup instalacji fotowoltaicznej to pierwszy krok do niezależności energetycznej. Program Moj prąd 4.0 wpiera kolejne produkty z listy Odnawialnych Źródeł Energii tj. banki energii oraz ładowarki do aut elektrycznych co pokazuje nam w jakim kierunku ta branża zmierza
image
Sabina REKRUT
Kolejna odsłona programu Mój prąd 4.0 zwiększy popularność nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również banków energii oraz ładowarek do coraz popularniejszych samochodów elektrycznych.
image
Przemysław MANAGER
Kolejny etap programu Mój Prąd to wspaniała wiadomość dla przyszłych inwestorów. Dodatek finansowy do banków energii oraz ładowarek samochodowych pokazuje trend rozwoju. Inwestycja w OZE dzięki dotacjom zwraca się szybciej i dzięki temu dłużej możemy być niezależni energetycznie i finansowo.
image
Adam MANAGER
Z każdą kolejną edycją programu Mój Prąd branża fotowoltaiczna jeszcze bardziej się rozwijała i z roku na rok przybywało jeszcze więcej instalacji fotowoltaicznych. Mój Prąd 4.0 pokazuje że będziemy mieć jeszcze większe możliwości rozwoju branży OZE o produkty takie jak:
- banki energii (urządzenia magazynujące wyprodukowaną energię)
-systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym
-magazyny chłodu lub ciepła 
-punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych).
image
Jowita DORADCA
Uważam, że kluczowe znaczenie w programie 4.0 mają systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym. Troska o ziemię i klimat wymaga świadomego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów paliw pierwotnych i energii. Ale to nie jedyne powody zachęcające do rozsądnego korzystania ze źródeł energii. Produkcja prądu z energii słonecznej, termomodernizacja budynków, efektywne korzystanie ze sprzętów elektrycznych, stosowanie efektywnego, energooszczędnego oświetlenia to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także realne obniżenie wysokości rachunków - a więc korzyść dla kieszeni odbiorców.
Działania na rzecz efektywności energetycznej polegają również na propagowaniu oszczędzania energii. W szerzenie wiedzy na ten temat. Oszczędne korzystanie z energii nie musi wiązać się z ponoszeniem większych kosztów czy też rezygnacją z dotychczasowego komfortu życia i warunków pracy.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.