Z programu „Czyste Powietrze” od 6 lipca 2021 można skorzystać w banku, a nie tylko w urzędzie. 

Coraz więcej banków już teraz posiada lub niedługo będzie w swojej ofercie posiadać kredyt „Czyste powietrze”, który będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ogrzewania np. wymianę na pompę ciepła w domu lub ocieplenie domu. Na ten cel możliwe jest pozyskanie nawet 100 tysięcy złotych, a co więcej, części tej kwoty kredytobiorca nie będzie musiał nawet oddawać. Maksymalna kwota jaka może być spłacona przez NFOŚiGW za niego to 37 tysięcy złotych. 

Do niedawna, aby ubiegać się o dotację „Czyste powietrze” należało udać się do swojego wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW, często znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania. Natomiast od 6 lipca można to załatwić sprawnie w okienku bankowym. 

Zwiększenie dostępności programu „Czyste Powietrze” zdaniem ministra środowiska - Michała Kurtyki - rozszerza możliwości dotarcia do większej ilości chętnych do otrzymania dotacji osób, a co za tym idzie, szybszą wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na nowsze (jak pompa ciepła czy też piec gazowy) i termomodernizację domów jednorodzinnych poprzez ocieplenie budynku bądź wymianę stolarki okiennej. 

Wyjście z tą inicjatywą, przez banki, umożliwia większej liczbie chętnych osób dokonanie termomodernizacji. Możliwość nowoczesnych usprawnień nie jest już zarezerwowana tylko dla osób dysponujących natychmiastowymi wysokimi środkami pieniężnymi. Teraz każdy może zainwestować w te usprawnienia. Wystarczy skierować się w kierunku banku, gdzie doradca finansowy pomoże złożyć kompleksowy wniosek i samodzielnie (bez fatygowania klienta) przesłać go w odpowiednie miejsce. 

Wyjście z tą inicjatywą, przez banki, umożliwia większej liczbie chętnych osób dokonanie termomodernizacji. Możliwość nowoczesnych usprawnień nie jest już zarezerwowana tylko dla osób dysponujących natychmiastowymi wysokimi środkami pieniężnymi. Teraz każdy może zainwestować w te usprawnienia. Wystarczy skierować się w kierunku banku, gdzie doradca finansowy pomoże złożyć kompleksowy wniosek i samodzielnie (bez fatygowania klienta) przesłać go w odpowiednie miejsce. 

Banki, które obecnie posiadają w swojej ofercie kredyty – „Czyste Powietrze” to: Alior Bank, BOŚ Bank, BNP Paribas Bank oraz Credit Agricole Bank Polska. Niedługo dołączy do nich: Santander Consumer Bank S.A i SGB-Bank S.A. 

Dla tych osób, które jeszcze się zastanawiają - chyba warto zadbać o ocieplenie domu szczególnie w dobie drogich rachunków za gaz. Niedługo czekają nas kolejne wzrosty. Takie dofinansowanie ocieplenia może pokryć różne przedsięwzięcia jak choćby montaż źródła ciepła, wymiany stolarki okiennej, kotła na paliwo stałe, ocieplenia domu spełniające najwyższe normy. Ze środków funduszu termomodernizacji na wymianę pieca, czy ocieplenia przegród budowlanych powinny skorzystać osoby które interesuje ogrzewanie elektryczne, wszystkie te elementy łączą się w całość tworząc maksymalnie efektywne wykorzystanie pozyskanych środków. Tak docieplony dom nie potrzebuje inwestycji przez wiele lat aby zachowywać nowoczesne standardy.

Temat Ekofinansowania nie jest obcy prosumentom instalacji fotowoltaicznych, którzy zdecydowali się założyć swoje instalacje właśnie dzięki pomocy banków, a dokładniej kredytów z niskim oprocentowaniem. 

Kto może skorzystać z programu czyste powietrze? 

Właściciele domów jednorodzinnych, współwłaściciele domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną 

księgą wieczystą. 

Obowiązuje kryterium dochodowe:

  • Poziom podstawowy - dofinansowanie do 30 tysięcy złotych – roczny dochód rozliczony w ostatnim roku podatkowym nie może przekraczać 100 tysięcy złotych,
  • Podwyższona dotacja – dofinansowanie do 37 tysięcy złotych – można otrzymać, gdy dochód na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1564,00 złotych, a jednoosobowym, gdy nie przekroczy 2189,00 złotych. 

Jakiej wysokości kredyt można otrzymać? 

Maksymalna wysokość kredytu „Czyste Powietrze”, o jaki możemy się ubiegać, wynosi 100 tysięcy złotych, okres maksymalny kredytowania to 12 lat, a od kredytu nie jest pobierana prowizja. 

Jak działać kiedy już otrzymamy kredyt? 

Posiadając już pieniądze z kredytu mamy 18 miesięcy, od daty złożenia wniosku kredytowego, na realizację zaplanowanych działań. Po zakończeniu prac będziemy zobligowani do złożenia w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosku o rozliczenie przedsięwzięcia. W momencie kiedy wszystkie warunki zostaną spełnione, wtedy WFOŚiGW spłaci za nas znaczną część zaciągniętego przez nas kredytu. Kwota spłaty 

będzie zależna od tego jaką dotację otrzymaliśmy: 30 tysięcy złotych lub 37 tysięcy złotych. 

Jakie są dodatkowe warunki dla kredytobiorców?

Rząd spłaci część naszego kredytu tylko wtedy, kiedy udzielony kredyt zostanie przeznaczony wyłącznie na cele termomodernizacyjne, czyli zgodne z programem „Czyste Powietrze”. Pieniądze te muszą być wykorzystane dokładnie tak jak zaplanowano, ponieważ przy wykryciu nieprawidłowości (przeznaczenia pieniędzy na inną inwestycję/produkt/usługę) dotacja nie zostanie przyznana. 

Prace nad inwestycją mogą zostać rozpoczęte najwcześniej w dniu złożenia wniosku w banku. Należy przy tym pamiętać, że kwota kredytu na wniosku nie może być niższa od kwoty dotacji, o którą wnioskujemy w WFOŚiGW. 

Jak wykorzystać pozyskane środki pieniężne?

Pozyskane środki warto przeznaczyć na wymianę źródła ogrzewania w domu. NEnergia posiada wiele ciekawych rozwiązań pomp ciepła. Zasada działania pompy ciepła jest podobna do funkcjinowania kotła gazowego. Część grzewcza podgrzewa wodę lub czynnik w instalacji dzięki czemu ogrzewamy budynek. Pompa ciepła, w głównej mierze, poprzez energię elektryczną i energię środowiska naturalnego pozyskuje energię, którą zamienia na ciepło w instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. 

Pompy ciepła są bez emisyjnymi źródłami ciepła, przez co przyczyniamy się do poprawy naszego klimatu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że są praktycznie bezobsługowe, co pozwala nam zaoszczędzić czas. Adaptacja pompy ciepła do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania nie jest kłopotliwa i odbywa się stosunkowo szybko.

Decydując się na ogrzewanie prądem z pomocą pompy ciepła warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej, aby stać się niezależnym energetycznie i aby nasz cały dom był energooszczędny oraz samowystarczalny. Dodatkowym plusem posiadania instalacji fotowoltaicznej jest możliwość otrzymania 5 tysięcy złotych dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, gdy decydujemy się na wymianę źródła ogrzewania. Kiedy do tego wszystkiego dodamy bank energii nie będziemy musieli się martwić tym, czy w naszej okolicy występują braki w dostawach energii. My będziemy mieć swoją energię. Taki zestaw w przyszłości będziemy mogli rozbudować jeszcze o ładowarkę do samochodów elektrycznych i cieszyć się tankowaniem za darmo.

Jak widać, możliwości jest wiele. Warto z nich skorzystać decydując się na termomodernizację budynku oraz skorzystanie z programów rządowych. Alternatywą dla powyższych programów jest jedynie pokrycie finansowania wymiany źródeł ciepła w gospodarstwie domowym poprzez kredyt gotówkowy lub finansowanie własne.  Obie te formy szczególnie w gospodarstwie jednoosobowym nie są najbardziej optymalną formą finansowania, dodatkowo instytucje finansowe coraz skrupulatniej patrzą na pomysły wymiany źródeł ciepła przy pomocy banku, udzielenie kredytu staje się coraz cięższą sprawą w 2022 roku. Niestety na rynku panuje tendencja na oprocentowanie zmienne kredytów, dodatkowo utrudniona jest formalizacja takiego inwestowania. Potrzebne jest niejednokrotnie oświadczenie współmałżonka w danym gospodarstwie domowym w którym osiagamy niski przeciętny miesięczny dochód. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów (RRSO) zwiększa się z miesiąca na miesiąc reagując na kolejne podwyżki stóp procentowych ogłaszanych na posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. Można również załatwić sobie kredyt gotówkowy ze stałą stopą oprocentowania, pytanie po co? Skoro mamy do dyspozycji fundusz ochrony środowiska. Na programie czyste powietrze oszczędziło już miliony Polaków. Wymianą źródła ciepła powinny zainteresować się osoby nie tylko potrzebujące obniżki rachunków za ciepło, ale również planujące termomodernizację domu. Może się okazać, że droga termomodernizacja może poczekać, a faktycznie zmiana źródła ciepła pozwoli na "załatanie" tymczasowych problemów. Jest to również okazja dla zwolenników 

DOTACJE DO ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII 2022 - KOMU PRZYSŁUGUJĄ?
image
Piotr MANAGER
Wartościowy wpis, wszystko o dotacjach w jednym miejscu.
image
Anna MANAGER
Coraz bardziej widzimy, w którą stronę zmierza świat. Stałe paliwa kopalnianie, jak węgiel, gaz i ropa są stopniowo zastępowane przez odnawialne źródła energii, która jest niewyczerpalna. Fotowoltaika czy energia wodna lub wiatrowa produkują prąd, którym obecnie jesteśmy w stanie zasilać wszystko wokół nas. Jeśli zastanawiasz się czy warto, pomyśl, że podobnie było sto lat temu kiedy do domów trafiała elektryczność. Wówczas również wiele osób miało wątpliwości. Dziś każdy płaci za podłączenie i comiesięczne rachunki, bez wsparcia z jakichkolwiek dotacji. Warto więc być tym pierwszym i korzystać z obecnych okazji. Taki moment się nie powtórzy. Kredyt z dofinansowaniem na niezależność energetyczną to w dzisiejszych czasach najlepsze rozwiązanie.
Doskonale ujęte sedno dofinansowań do wymiany kopciuchów oraz termomodernizacji dzięki czemu wszyscy zyskamy czystsze powietrze powinniśmy z nich skorzystać aby chronić nasze środowisko.
image
Jolanta MANAGER
Dofinansownia do pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych to z pewnością strzał w dziesiątkę!
Dzięki nim, wiele rodzin może sobie pozwolić na daną inwestycje, ponieważ można ją finansować nawet w 100% w ratach.
image
Sabina REKRUT
Dotacje na wymianę pieca to świetna okazja, żeby wymienić swój stary kopciuch na ekologiczne źródło ciepła typu pompa ciepła. Zyskujesz czyste powietrze, oszczędności i bezobsługowe źródło ciepła.
image
Jowita DORADCA
Modernizacja domu często spędza sen z powiek wielu właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ to kosztowna inwestycja. I tu naprzeciw temu problemowi wychodzą instytucje bankowe proponując rozwiązanie kredytowe rozłożone nawet na 12 lat!!! Takie rozwiązanie pozwala na kompleksową inwestycję w termomodernizację domu i zarazem inwestycje w odnawialne źródła energii, co długofalowo skutkuje dużymi oszczędnościami, gdyż zabezpieczamy się przed podwyżkami cen prądu, ogrzewania jak i materiałów budowlanych przeznaczonych na ocieplenie budynku. Możliwość skorzystania z dotacji w wysokości 30 tyś lub 37 tyś to na prawdę duża dodatkowa korzyść.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.