2022-05-06
Komentarzy: 0
Kategoria: Nowości Rynkowe
Konstrukcja fotowoltaiczna - jakość ma znaczenie!

Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej 

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne, to często pomijany element. Decydując się na panele fotowoltaiczne najczęściej porównuje się moduł i falownik. Większość inwestorów wie, że moduł fotowoltaiczny może być jakości premium lub zwykły, inwerter może być hybrydowy lub sieciowy.

A jak jest z podstawą czyli konstrukcją do montażu paneli fotowoltaicznych, która całą instalację podtrzymuje na sobie? To jakość konstrukcji tak naprawdę decyduje o trwałości całego naszego przedsięwzięcia. Mimo to przez wielu traktowana jest często jak zwykły dodatek do paneli fotowoltaicznych. Dlaczego więc mało się o niej mówi? Konstrukcja fotowoltaiczna to rzecz do której wiele firm nie przywiązuje wagi i kupuje cokolwiek, byle utrzymać najniższą cenę, która skusi nieświadomego klienta. Również sami klienci często nie mają wiedzy jak istoty jest to element i wybierają cokolwiek bo nie rozumieją za co mają płacić więcej.


Co nam daje dedykowana konstrukcja?

W Polsce często kryterium ceny jest decydujące. Wynika to jednak w dużej mierze z braku wiedzy i założenia, że nic złego się nie wydarzy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wybierając byle jakie konstrukcje już na wstępie może pozbawić się np. gwarancji na moduły. A bez gwarancji na tak drogie elementy instalacji jesteśmy obarczeni dużym ryzykiem straty na naszej inwestycji.

Jak to możliwe?

Otóż producenci wiedzą, że niestabilna podpora, może spowodować mikrouszkodzenia modułów, które z czasem mają wpływ na znaczne zmniejszenie produkcji. W przypadku reklamacji, zanim zostanie sprawdzony moduł, producent sprawdza konstrukcje i jeśli jest ona niewłaściwa, nie podejmują nawet dalszej rozmowy. Kolejnym aspektem są względy bezpieczeństwa. Dzięki dedykowanej konstrukcji z gwarancją, mamy pewność, że nic złego się nie stanie. Przykładowo wyobraźmy sobie, że wykorzystamy np. tanie korytka do kabli, które z czasem skorodowały i oderwały się od reszty, a część elementu odpadając uderzy kogoś przechodzącego obok. A w przypadku kiedy spadnie moduł nawet jeśli nikomu nic się nie stanie, nasza instalacja przestaje produkować prąd. Generujemy więc sobie znaczne koszty. Musimy płacić w tym czasie do energetyki, dodatkowo ponosząc koszt zakupu nowych elementów.

Po co dedykowana konstrukcja fotowoltaiczna ma certyfikat?

Zapewne część osób uśmiecha się czytając o certyfikatach na konstrukcje wsporcze, czyli coś co tylko ma podtrzymywać moduły. To zrozumiałe jeśli nie wiemy jakie ma to znaczenie. Widywaliśmy już wsporniki z drewna, korytek na przewody, czy prętów. Wszystkie początkowo stały. Często spotykać możemy się tez z propozycjami typu, „robimy pręty i konstrukcje dla przemysłu zrobimy i to”. Jaki był efekt długofalowy? Otóż część z tych konstrukcji nie wytrzymała roku, inne poległy w zetknięciu z siłami natury. Zostały odkształcone, uszkodzone lub spadły. Certyfikaty, nie są zwykłym papierkiem. Jest to poświadczenie, że dana konstrukcja przeszła konkretne testy wytrzymałościowe dla dedykowanego sposobu mocowania i utrzyma panele fotowoltaiczne. Dzięki temu mamy pewność, że nasza konstrukcja nie podda się przy sporych porywach wiatru czy niesprzyjających warunkach pogodowych. Dzięki temu będzie produkowała dla nas prąd bez przerw spowodowanych   uszkodzeniem. Dla blachodachówki lub blachy trapezowej może na przykład opierać się na aluminiowej szynie montażowej lub stali ocynkowanej ogniowo a także z wykorzystaniem aluminium ekstrudowanego i innych metali nierdzewnych.


A co jeszcze dają nam certyfikaty?

Przede wszystkim bezpieczeństwo i wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w przypadku jakiś nieprzewidywanych rzeczy. Dlaczego to takie ważne dla ubezpieczyciela? Odpowiedź jest prosta. Firmy ubezpieczeniowe zarabiają na składkach, a nie na wypłatach odszkodowań. Zatem podstawową rzeczą jaką ubezpieczyciel robi po zaistnieniu szkody jest sprawdzenie czy można się do czegoś przyczepić. Wyszukują każdy detal, który może wpłynąć na odmowę wypłaty. Słyszeliśmy w ostatnim czasie jak pod wpływem porywistych wiatrów, zwiało całą sporą instalację fotowoltaiczną z dachu firmy uszkadzając przy tym kilkanaście aut. Owszem wypadki się zdarzają. W tym jednak przypadku okazało się, że instalacja oparta była na konstrukcji własnej produkcji. Takie rozwiązanie wydawało się najkorzystniejsze, bo było dużo tańsze. Jednak wypadek i brak certyfikowanej konstrukcji sprawiły, że wszelkie straty firma musiała pokryć z własnych pieniędzy, gdyż ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Oszczędność na cenie instalacji jak czas pokazał, była tylko pozorna.


Różne konstrukcje w zależności od zastosowań.

Dachy i ich poszycia bywają różne dlatego też mamy różne sposoby mocowań i konstrukcji paneli fotowoltaicznych w zależności od konstrukcji dachu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ prawidłowo dobrana konstrukcja i jej mocowanie, nie tylko nie zrujnuje nam dachu ale również będzie odpowiednio wspierała moduły. To z kolei wpływa bezpośrednio na uzyski. Nie każdy wie na przykład, że mocując instalacje fotowoltaiczne na dachu skośnym należy zapewnić im odpowiednią odległość od dachu i precyzyjne wypoziomowanie, żeby nie spowodować przegrzewania. Czemu to takie ważne? Moduły pracując nagrzewają się, przy braku odpowiedniej wentylacji, szczególnie latem, będą się wyłączały na kilka minut. Oczywiście kilkuminutowe przerwy to nie koniec świata, ale nikt nie decyduje się na inwestycję we własny prąd, dla dekoracji. To ma działać bez przerwy, żeby w rozrachunku rocznym mieć to czego oczekiwaliśmy na początku, czyli odpowiednią ilość kilkowatogodzin. To samo dotyczy konstrukcji na dach płaski. Tutaj fantazja niektórych instalatorów nie zna granic. Bardzo często robione są konstrukcje, uszkadzające dach, lub mocujące moduły w taki żagiel, że tylko kwestią czasu jest kiedy pofruną. Często mamy pytania dlaczego nie zrobić taniej skoro klient chce. Otóż szanująca się firma, która myśli perspektywicznie nie pozwoli sobie na żadne ustępstwa. Wystarczy, ze wyobrazimy sobie, jak monter pod wpływem sugestii klienta, robi instalacje tak jak klient chciał, a po jakimś czasie nasza instalacja spada z konstrukcji. Czy będziemy winić siebie? Oczywiście, że nie. Ponieważ klient, nie musi się znać, obowiązkiem doradcy jest wytłumaczyć dlaczego jest to ważny element, a obowiązkiem wykonawcy zamontować tak, żeby było bezpiecznie i trwale a nie byle jak i tanio.

Co jeszcze zyskuję?

Bardzo ważnym czynnikiem jest materiał z którego mamy wykonaną konstrukcję pod nasza instalacje fotowoltaiczną. Dlaczego to takie istotne. Inwestycja w odnawialne źródła energii np. panele fotowoltaiczne, wiąże się z wydatkiem, dlatego warto zadbać o to, żebyśmy mogli cieszyć się własnym prądem jak najdłużej. Przy konstrukcji wysokiej jakości, mamy pewność, że nie ulegnie ona np. korozji po upływie kilku lat. Wyobraźmy sobie, że kupujemy świetne moduły i falownik ale reszta elementów będzie byle najtańsza. Co zyskujemy? W pierwszym momencie pozorne oszczędności. W perspektywie kilku lat, może się okazać, że skorodowana konstrukcja paneli fotowoltaicznych uszkodzi się i moduły spadną z dachu. Jeśli mielibyśmy szczęście, może modułom by się nic nie stało. Jednak, czekałaby nas przerwa w produkcji i koszt ponownego montażu. Warto więc przeliczyć czy bezpieczna i bezproblemowa eksploatacja o 20lat czy nawet 30 lat dłuższa nie jest warta nieco wyższej ceny początkowej. A co Ty o tym sądzisz?                   

Program Mój Prąd 4.0 wystartował

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.