Kompletny przewodnik po dotacjach na energię odnawialną w 2022 roku. Mój prąd, czyste powietrze, ulga termomodernizacyjna - sprawdź co warto wiedzieć w 2022 roku.

W związku z rosnącymi cenami praw do emisji dwutlenku węgla (CO2), państwo stara się dofinansowywać inwestycje które sprzyjają ograniczeniu jego emisji. Dlatego obecnie mamy dofinansowania do:

  • fotowoltaiki, dzięki czemu wiele osób prywatnych jak i firm może cieszyć się własnym prądem.
  • wymiany starych urządzeń grzewczych (na paliwa stałe) na te bardziej ekologiczne jak np. pompy ciepła, które w połączeniu z fotowoltaiką sprawiają, że koszty utrzymania domu mogą spaść prawie do zera.
  • zakupu aut elektrycznych dzięki programowi Mój elektryk.

Z nowym rokiem ruszą tez dotacje do pomp ciepła dla nowych budynków, dotacje do stacji ładowania aut elektrycznych oraz banków energii, które mają być uwzględnione w kolejnej edycji dotacji Mój prąd. 

Jakie dotacje i dla kogo? 

OZE czyli odnawialne źródła energii to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Coraz częściej cały świat kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania szczególnie w temacie energetyki. Idąc naprzeciw tym oczekiwaniom coraz bardziej popularne stają się elektrownie produkujące prąd z wiatru, wody czy coraz częściej spotykanie instalacje fotowoltaiczne produkujące prąd ze słońca. 

Dotacje w zależności jakiej inwestycji dotyczą mogą być przyznane dla osób fizycznych, rolników lub regionalnie dedykowane dla firm. Te ostatnie są jednak w wybranych rejonach, z tego powodu nie będziemy ich omawiać w tym artykule.

Dlatego, żeby łatwiej było nam poznać wszystkie możliwości, omówimy ogólnie poszczególne programy. Kolejno poznamy te od najpopularniejszych obecnie do tych wyczekiwanych w najbliższym czasie. W przypadku ograniczonych środków finansowych możemy skorzystać z tej pomocy na dofinansowanie inwestycji w instalację paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych.

Dotacje do Odnawialnych Źródeł Energii stanowią potężny procent w skali wszystkich inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. 

Poznamy kto może dostać dotację Mój prąd, Ulgę termomodernizacyjną, Czyste powietrze, Agroenergię, a także planowany program Moje ciepło.

Czego dotyczy program Mój prąd?

Mój prąd został stworzony jako program mający na celu wzrost zainteresowania fotowoltaiką wśród osób fizycznych. Powodzenie programu spowodowało, że obecnie zmniejszono kwotę dotowania na samą fotowoltaikę.

W kolejnej wersji programu Mój prąd 4.0 mają być za to uwzględnione dofinansowania do prywatnych ładowarek samochodów elektrycznych, banków energii, a także banków ciepła i chłodu. Jest to program skierowany tylko do osób fizycznych. Dokładniej program Mój prąd 4,0 omawiam w osobnym ->artykule.

Możliwość otrzymania dotacji mają wszyscy obywatele polscy (jako osoby fizyczne). Jest to jeden z programów w zamyśle służących ochronie środowiska. Wymogi dotyczące dotacji z programu mój prąd zapisane są w uchwale dotacyjnej. Możemy liczyć na dofinansowanie pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej, czy na banki energii.

Pozyskiwanie energii staje się dzięki zastosowaniom w/w sposobów bardziej efektywne. Ponadto buduje niezależność energetyczną zarówno całego Państwa, jak i pojedynczych gospodarstw domowych. Jest to program działający pośrednio na nasze najbliższe otoczenie, wpływa pozytywnie na rzecz poprawy jakości powietrza w skali mikro, jak również w skali makro transformacji energetycznej całego kraju, realizacja inwestycji zwiększa również rozwoju nowoczesnej sieci infrastrukturalnej. Zwiększa się ponadto spektrum sposobów dystrybucji energii.

Kiedy mogę liczyć na ulgę termomodernizacyjną?

Ulga termomodernizacyjna jest dofinansowaniem, które oferuje nasze państwo osobom osiągającym dochód w Polsce i odprowadzających podatek. Jest to więc ulga podatkowa w ramach której można odliczyć różne wydatki związane z termomodernizacją budynku, którego jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem. Zatem decydując się na zakup fotowoltaiki lub wymieniając ogrzewanie, również możemy skorzystać z takiej ulgi. 

Termomodernizacja budynku często wiąże się ze sporym wydatkiem dlatego stworzono ulgę, jest ona jednak limitowana i wydatki w ramach ulgi mogą wynieść maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika. Ze względu na wysokość kwoty nie zawsze mamy możliwość odliczenia całego wydatku w jednym roku. W związku z tym możemy odliczać koszty, aż do całkowitego rozliczenia jednak nie dłużej jak 6 lat.

Czy program Czyste powietrze przysługuje każdemu?

Program dofinansowania realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma za zadanie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego dotację otrzymujemy wymieniając stary piec na paliwo stałe, na bardziej ekologiczne rozwiązania.. Dzięki programowi możemy liczyć na dofinansowanie różnego sposobu generowania czystej energii jak i ponadto może pomóc w finansowaniu kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.

W takim wypadku zamiast dodatkowego wniosku do programu Mój Prąd, składamy jeden wspólny wniosek na obydwa przedsięwzięcia do programu Czyste powietrze. Więcej na temat dotacji dowiemy się z poświęconego temu tematowi artykułu. 

Czy każdy mieszkaniec wsi może wnioskować o środki z programu Agroenergia?

Ten temat dla wielu osób jest dość niejasny. Często spotykamy też doradców, którzy nie do końca rozumieją zasady programu. Dlatego warto, żebyśmy wiedzieli na co możemy liczyć zanim niepotrzebnie utoniemy w papierach. Agroenergia to program dedykowany dla rolników. Oczywiście to wiemy. Czy jednak każdy płacący podatek rolny jest rolnikiem? Otóż nie.

Zgodnie z intencją programu i zasadami udzielania dotacji inwestycja musi zasilać produkcję rolną. Zatem tylko prowadząc aktywne gospodarstwo, korzystające z dobrodziejstw inwestycji mamy szansę na otrzymanie dotacji. 

Agroenergia

Będąc rolnikiem mamy jeszcze opcję dofinansowania w postaci ulgi w podatku rolnym. Ulga ta przysługuje rolnikom opłacającym podatek rolny na terenie gminy, w której powstanie inwestycja.

Ponieważ jest to ulga podatkowa mamy określony z góry okres odliczenia. Zwolnienie z podatku rolnego uzyskujemy do czasu rozliczenia wydatku ale nie dłużej jak przez 15 lat.

A jak to jest z programem Mój elektryk?

Program mój elektryk polega na dotacji celowej na realizację inwestycji polegających na zwiększeniu udziału rynku samochodów elektrycznych w całym rynku mobilności.

Niestety na pojazdy elektryczne nałożony został limit środków przeznaczonych na tego typu inwestycję. 

Mój elektryk to program dofinansowania do samochodów elektrycznych. Beneficjentami programu może być każdy. Zarówno osoby fizyczne jak i firmy mogą uzyskać pieniądze, które otrzymuje się składając wniosek po zakupie. Co istotne z dopłaty można skorzystać również kupując samochód na kredyt lub w leasingu.

Dla kogo nowy program Moje ciepło?

Ze względu jednak na koszty zakupu, niewiele osób decydowało się na ich zakup. Dlatego dotacja pozwoli na zaplanowanie korzystniejszych rozwiązań już na etapie projektowania.

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest nieunikniony. To przyszłość. Z tego względu warto byśmy wiedzieli co i dla kogo jest dedykowane. Dzięki temu szybciej wdrożymy to co poprawia jakość powietrza. Świadomość pomoże nam wszystkim. Czystsze powietrze to również zdrowsi ludzie. Zatem warto wiedzieć więcej i cieszyć się zdrowiem.

Nadszedł czas abyśmy przestali korzystać z nieefektywnych źródeł ciepła, wszystko zaczyna się od złożenia nowego wniosku.

Uzyskanie dotacji nie jest ciężką sprawą, ponadto profesjonaliści mogą się tym zająć za nas.

Wcześniejsze złożenie wniosku chroni nas nie tylko przed przyszłymi zmianami w prawie (np. koniec dotacji) ale również zwiększa zasoby naszego portfela, dlatego warto to zrobić jak najszybciej i oszczędzać od pierwszej chwili działania naszych odnawialnych źródeł. Paliwo stałe odchodzi dzięki dotacjom "do lamusa", przyszłość polega na rozproszonej energii, zdecentralizowanej sieci jaką są gospodarstwa domowe.

To właśnie na zasadach rozproszonej energetyki działają najprężniej rozwijające się aglomeracje świata. Dotacje oze na założenie instalacji źródeł odnawialnych finansowane są ze środków unii europejskiej, jest to popularny trend w który inwestują już nie tylko osoby prywatne, firmy ale ze względu na obostrzenia wynikające z uchwały antysmogowej nawet spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Panele fotowoltaiczne spełniają konieczność wymiany kotłów na paliwa stałe. Dotacje udzielane na efektywną energię elektryczną są lepszą metodą ze względu na swoje osiągi aniżeli prąd generowany z turbin wiatrowych. 

Dużym zainteresowaniem dotacjami cieszą się banki energii, które są najbliższą przyszłością. Już w 2022 roku mają zostać ogłoszone kolejne programy umożliwiające podpisanie umowy i połączenie banków energii w swoim domu wraz z fotowoltaiką i pompami ciepła. Pozwoli to jeszcze bardziej ograniczyć koszta ogrzewania domu jak i eksploatację urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Zapraszamy do udziału w kolejnym naborze odnawialnych źródeł energii, pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej chętnie podpowiemy jak uzyskać dotację podczas darmowej konsultacji. Z nami przebrniesz łatwo przez realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu nowoczesnych źródeł energii. 

Nowy program przewiduje dofinansowanie do pomp ciepła dla nowych budynków. Zatem każdy kto jest obecnie na etapie budowy, będzie mógł wybrać ekologię. Wsparcie ma zachęcić inwestorów do montowania pomp ciepła. Jest to dzisiaj najbardziej opłacalne ogrzewanie domu.

Z CZEGO WYNIKA POPULARNOŚĆ AUT ELEKTRYCZNYCH? DOTACJE!
image
Krzysztof MANAGER
Dotacje dla odnawialnych źródeł Energii zawsze bardzo napędzały ten rynek. Dzięki nim, a dokładnie dotacji "Mój prąd" w naszym kraju powstało o wiele więcej instalacji fotowoltaicznych. Bardzo dużym programem jest również "Czyste powietrze" dzięki któremu zmieniamy nasze domy w bardziej przyjazne naszemu środowisku. Osobiście widzę w tym wielkie wyzwanie, bo bardzo bym chciał pomóc w walce o świeższe powietrze dla mojej córki i przyszłych pokoleń. Jeżeli My teraz tego nie zrobimy to za kilka/kilkadziesiąt lat będzie już za późno. Na szczęście z roku na rok branża OZE nabiera w Polsce coraz większego rozpędu! Oby tak dalej!
image
Piotr REKRUT
Instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła to inwestycje które nie tylko pomogą inwestorom zaoszczędzić na wydatkach oraz sprawić że ich dom będzie bardziej energooszczędny. Są to inwestycje które przyczynią się do tego że powietrze wokół Nas będzie czystsze i wszystkim będzie się lepiej żyło. Dzięki dotacji "Mój prąd" jest to jeszcze łatwiejsze ponieważ takie inwestycje są tańsze i bardziej atrakcyjne. Wszystko z myślą o lepszej przyszłości!
image
Mateusz REKRUT
Bardzo dobrze opisane programy wspierające odnawialne źródła energii. Programy Mój prąd, Czyste Powietrze jak i ulga termomodernizacyjna jest prawdopodobnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami by zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła.
image
Przemysław MANAGER
Super że powstał taki artykuł, zręcznie opisane programy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Najbardziej popularna dotacja w chwili obecnej Mój Prąd czeka na rozpoczęcie kolejnej edycji. Czyste powietrze z dotacją na pompę ciepła i fotowoltaiki umożliwi ograniczenie kosztów ogrzewania i prądu w domu do minimum przy okazji skutecznie przyśpieszając zwrot kosztów. Cieszy to, że dzięki dotacjom inwestorzy stają się bardziej świadomi nie tylko tego, że oszczędzają na prądzie czy ogrzewaniu, a mają kolosalny wpływ na obniżenie poziomu Co2 w powietrzu dzięki bez emisyjnemu prądowi ze słońca.
image
Jolanta MANAGER
Bardzo fajnie, że powstały takie programy jak „mój prąd” czy „czyste powietrze”.
Z pewnością napędziły rynek OZE.
Dzięki nim, mamy w Polsce coraz czystsze powietrze, co przekłada się na zdrowie naszych rodzin i nas samych!

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.