Samochód elektryczny co warto wiedzieć przed kupnem?

 

Wyobraź sobie spacer po centrum dużego miasta o połowę niższym natężeniu hałasu. To możliwe dzięki redukcji samochodów z silnikami spalinowymi na ekologiczne i ciche samochody elektryczne. Czy wiesz, że samochód elektryczny emituje 40-60 dB w ruchu miejskim? To tyle co lodówka. W 2035 mają zniknąć z salonów samochody z silnikami spalinowymi. Pierwsze auto elektryczne powstało już pod koniec XIX wieku. Jednak dopiero w XXI wieku rozwój silników elektrycznych i baterii postanowiono rozwinąć idee samochodu elektrycznego czego wynikiem były samochody firmy Tesla np. tesla model s. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem samochodu elektrycznego.

Jest to szansa dla branży fotowoltaicznej. Kupując auta elektryczne warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną aby móc cieszyć się darmowym „paliwem” wytwarzanym przez energię słoneczną. 

Więc co warto wiedzieć przed zakupem samochodu elektrycznego ?

Jakie są plusy z użytkowania samochodów elektrycznych?

    możesz korzystać z buspasów, dzięki czemu zyskujesz dużo czasu,

    nie płacisz za parking w strefie płatnego parkowania, 

    jesteś zwolniony z akcyzy, więc oszczędzasz już przy zakupie pojazdu,

    masz niskie koszty eksploatacji pojazdu, gdyż możesz zapomnieć o wymianie filtrów paliwa i oleju,

  możesz korzystać z własnej przydomowej stacji „paliw”, a dzięki panelom fotowoltaicznym w swoim domu Twoje „tankowanie” jest praktycznie darmowe,

   zyskujesz dopłaty rządowe do samochodów elektrycznych „Mój elektryk”.

  przewagą samochodu elektrycznego jest fakt, że taki układ jest prostszy konstrukcyjnie, bardziej ekologiczny oraz cichszy ponieważ silniki elektryczne nie generują hałasu

    w silnikach elektrycznych nie ma potrzeby wymiany oleju czy filtrów

Czy są jakieś dofinansowania do aut elektrycznych?

Tak. Rząd wprowadził 12 lipca 2021 ciekawy program „Mój Elektryk” dofinansowujący samochody elektryczne. Wnioski przyjmowane są do 31 grudnia 2025 lub do wyczerpania puli środków. Do końca 2026 mają zostać wypłacone wszystkie środki.

Programem „Mój elektryk” objęte są samochody elektryczne do wartości 225 000 PLN. Możesz starać się o dopłatę w wysokości 18 750 PLN.  Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny nie ma określonej maksymalnej kwoty pojazdu, a kwota dopłaty rośnie do wysokości 27 000 PLN. 

Czy prowadząc działalność gospodarczą również mogę starać się o dofinansowanie?

Tak. Na samochody elektryczne kategorii M1 możesz uzyskać do 27 000 PLN (przy średniorocznym przebiegu co najmniej 15 tyś. km), a na pojazdy kategorii N1 nawet do 70 000 PLN (ale nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych).

Gdzie mogę naładować samochód w trasie?

Urząd Dozoru Technicznego prowadzi ewidencję stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wraz z popularnością elektryków rośnie również liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych. 
Klikając w link znajdziesz stacje ładowania w swojej okolicy. 

https://eipa.udt.gov.pl/

 

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Auta elektryczne możesz podpiąć do jednofazowego gniazdka 230V. Jest to najdłuższa forma ładowania samochodu. Jeśli chcesz z niej korzystać, najwygodniej będzie podpiąć samochód do ładowania na noc. Przy większych samochodach może to trwać nawet całą dobę. 
Jeśli chcesz przyspieszyć ładowanie samochodu, warto zainwestować w ładowarkę naścienną typu WallBox która ma zasilanie z gniazda siłowego 400V. Ceny ładowarek zaczynają się od 2400 PLN i sięgają nawet 10 000 PLN. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z szybkości ładowania oraz dodatkowych funkcjonalności ładowarki. Przy dużym poborze prądu możemy mieć problem z wybijaniem korków w domu. Żeby zapobiec takiemu zjawisku warto przemyśleć zakup lepszej ładowarki z modułem zabezpieczającym EVSE, oraz transformatora sieciowego. 

Jakie są rodzaje ładowarek elektrycznych?

Mamy dwa rodzaje ładowarek: 
    ładowarki AC – zasilane prądem zmiennym z których możesz korzystać w swoim domu
    ładowarki DC – zasilane prądem stałym, ładują z mocą 50-350 kW. W Polsce największe mają 150 kW i jest ich tylko kilka 
Samochód elektryczny jako magazyn energii 
Na pewno słyszałeś o przydomowych magazynach energii połączonych z instalacją fotowoltaiczną. A gdyby tak wykorzystać samochód elektryczny jako bank energii? Tak, to możliwe! Możesz magazynować energię elektryczną używając do tego samochodu elektrycznego. Niektóre modele elektryków mają funkcję V2H (Vehicle to Home). Przy użyciu specjalnej, dwukierunkowej ładowarki do samochodów elektrycznych możesz naładować baterię, a następnie oddać energię. Jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie latem, gdy nadprodukcja z paneli słonecznych jest wysoka.  Dzięki takiemu zastosowaniu możesz zaoszczędzić nawet 20% swojej nadprodukcji bez konieczności kupowania dodatkowego banku energii. 

Pompa ciepła w samochodzie?

Pompa ciepła raczej kojarzy nam się z ogrzewaniem domu. A gdyby tak, takie rozwiązanie zastosować w pojazdach? Do ogrzewania kabiny wykorzystywane są grzałki oporowe które są energochłonne więc warto pomyśleć o dopłacie do takiego rozwiązania. 
Pompa ciepła ma również opcję chłodzenia. Stosując pompę ciepła do chłodzenia kabiny możesz zaoszczędzić około 1,5 kWh/100km. Takie oszczędności będą szczególnie istotne przy mniejszych pojemnościach akumulatorów. 

Zasięg samochodu elektrycznego

Samochody spalinowe pokazują nam spalanie w litrach na 100km, natomiast samochody elektryczne mają przypisane jednostkę miary kWh/100km. 
W samochodach elektrycznych wykorzystuje się zestawy akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 20 kWh – 100kWh. Najbardziej oszczędne modele zużywają zaledwie 11 kWh/100km, te większe i cięższe potrzebują nawet 47 kWh/100 km. Różnica wynika z mocy, ciężaru, prędkości samochodu i obciążenia akumulatorów włączonym ogrzewaniem lub klimatyzacją oraz z ciężkości Twojej nogi na pedale gazu. 
Według kart katalogowych różnych modeli i producentów samochodów elektrycznych na jednym ładowaniu możemy przejechać 93 km – 539 km. Jest to dość szeroki rozrzut w którym możesz znaleźć dla siebie optymalny wybór. 
Warto też zadbać o żywotność akumulatorów litowo-jonowych unikając całkowitego rozładowania oraz ładowania do pełna. Optymalna praca dla akumulatorów jest na poziomie 40-75% naładowania, samochody elektryczne bardzo "nie lubią" rozładowania baterii do 0% co w dłuższej perspektywie skutkuje dużo szybszym zużyciem ogniw baterii.
Jakie są koszty jazdy samochodem elektrycznym?
Samochód elektryczny zużywa średnio 14-28 kWh/100 km. Średnia cena prądu w Polsce wynosi 0,74 PLN. Wobec tego koszt przejechania 100 km Twoim elektrykiem oscyluje w kwotach rzędu 10,36 PLN - 20,72 PLN. A teraz dołóżmy do tego swoją instalację fotowoltaiczną i praktycznie nie odczuwasz kosztów jazdy ekologicznym samochodem. 
Czy to Cię przekonuje do zakupu samochodu zasilanego z OZE? 

 
Podsumowanie

Kupno samochodu elektrycznego staje się współcześnie coraz bardziej rozważaną decyzją.

https://eipa.udt.gov.pl/ 


PRĄD I GAZ DROŻEJE. CZY MOŻEMY COŚ Z TYM ZROBIĆ?
image
Marcin DORADCA
Wiele lat zajmuję się branżą motoryzacyjną. Nie ma na świecie zbyt wiele aut którymi nie miałem okazji jeździć.
Samochód elektryczny? Jeśli chodzi o codzienną jazdę tak zwaną "w koło komina" jestem mega zwolennikiem.
Zdecydowanie!! Dodatkowo, połączenie samochodu elektrycznego z własną instalacją fotowoltaiczną, co daje nam możliwość tankowania za free, jest rewelacyjnym połączeniem.
Mnie przekonuje. Biorę to!!
image
Piotr REKRUT
Niektórzy mówią że samochody elektryczne to już nie samochody, że samochód musi być spalinowy. Po części mają rację.
Samochody elektryczne to NIE TYLKO samochody, ale również zabezpieczenie przed podwyżkami cen paliw, świetne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej, przyczynienie się do zmniejszenia emisji CO2, mobilny bank energii oraz cegiełka do poprawienia jakości powietrza wokół Nas.
Samochód elektryczny to nie PO PROSTU samochód. To COŚ WIĘCEJ niż samochód.
image
Anna MANAGER
Auta elektryczne obecnie są mało popularne ze względu na ceny, mimo wielu obiekcji są jednak przyszłością. Dlatego rząd wspiera te inwestycje obecną dotacją, aby zwiększyć udziału elektryków na ulicach, co z pewnością poprawi nam jakość powietrza. Właśnie te działania wpływają na świadomych konsumentów i dodatkowo motywują do szybszej inwestycji w ekologiczne rozwiązania. Czy widząc jak prąd wypiera kopalniane paliwa masz jeszcze wątpliwości, że odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika czy energia wodna lub wiatrowa to przyszłość?
image
Krzysztof MANAGER
Jak tylko skończy mi się leasing to następnym autem będzie samochód elektryczny. To jest przyszłość ;) miałem już przyjemność jechać takim samochodem i moje odczucia były bardzo pozytywne :) to przyspieszenie od samego początku oraz fakt że mogę je tankować na swoim podwórku to jest dopiero oszczędność wygoda :)
image
Jolanta MANAGER
Auta elektryczne niebawem staną się standardem na polskich drogach.
Warto już dziś pomyśleć przyszłościowo i zamontować instalacje fotowoltaiczna, aby pokryła m.in. zapotrzebowanie na ładowarkę elektryczną.
„Elektryki” to nie tylko ekologia, ale również wygoda oraz obcięcie kosztów, które mamy posiadając auto spalinowe.
image
Przemysław MANAGER
Samochody elektryczne to już nie jest przyszłość tylko teraźniejszość. Korzyści jakie dają elektryki to jazda bus pasem i omijanie korków, darmowe parkowanie w centrach miast. Dla wielu klientów nieodzownym dodatkiem do samochodu jest instalacja fotowoltaiczna która daje im możliwość darmowe tankowania. Mniejsza emisja spalin która będzie już niedługo odczuwalna w aglomeracjach to kolejny powód, aby się zastanowić nad zmianą pojazdu i odbiorze dofinansowania.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.